Táplálkozás a szívbetegségek megelőzésére és a szívizom erősítésére
A piros ételek fogyasztása a szívbetegségek miatt mítosz. Honnan erednek a mítoszok? Valaki kitalálja őket.
A piros ételek színe több okból adódik. Minden piros ételben nincs olyan anyag, amely jót tenne a szívnek. A különböző piros ételek a szervezet egésze számára értékesek, de nem kizárólag a szívre gyakorolt jótékony hatásúnak minősülnek.
A szív- és érrendszeri betegségek megelőzésére tudományosan megalapozott étrendi ajánlások léteznek:
Korlátozza az étkezési sót a már meglévő szív- és érrendszeri betegségben szenvedő betegek étrendjében. A megelőzés érdekében ne sózza a főtt ételeket, ne éljen vissza a sós ételekkel, konzervekkel, félkész termékekkel. A félkész és tartósított termékekben általában sok só van a hosszú távú tárolásra szánt konzervekben.
Az étrendnek változatosnak és kiegyensúlyozottnak kell lennie, hogy a szervezetben ne alakuljon ki vitamin- és ásványi anyaghiány. A szív munkájához a napi étrendben fehérjének, zsírnak és szénhidrátnak kell lennie. A szívizom a test olyan szövete, amely minden más szövethez hasonlóan táplálékra és építőanyagokra szorul.
A szív- és érrendszer legtöbb krónikus betegsége esetén ajánlott az állati zsírok mérsékelt korlátozása, amelyekről ismert, hogy koleszterint tartalmaznak. Az állati zsírok teljes elhagyása és a vegetarianizmus nem ajánlott; ésszerű mennyiségben az állati zsírok jótékony hatásúak.
A növényi rostok megfelelő bevitele a szív- és érrendszeri és egyéb betegségek megelőzésére utal. Napi 400 gramm gyümölcs és zöldség elegendő.
A kálium nélkülözhetetlen a szív működéséhez. A káliumban gazdag élelmiszerek jót tesznek a szívnek: szárított fehér gomba, szárított gyümölcsök, szója, búzakorpa, banán, diófélék, gyógynövények.
Az érrendszerre jótékonyan ható élelmiszerek közé tartoznak az omega-3 többszörösen telítetlen zsírsavak, amelyeknek az érelmeszesedés megelőzésében és kezelésében kifejtett pozitív hatását kiterjedt vizsgálatokkal bizonyították. Az omega-3 esszenciális zsírsavakat – eikozopenténsav és doikozohexaénsav – a halak tartalmazzák, amelyekben a zsíros halak (tonhal, lazac, szardínia) különösen gazdagok.
A szívizom egy harántcsíkolt harántcsíkolt izomszövet, amelynek sejtjei mioglobint tartalmaznak. A mioglobin feladata, hogy az izomsejtben oxigéntartalékot hozzon létre a folyamatos működéshez. A mioglobin egy fehérjemolekula, de tartalmaz egy vasmolekulát. A szervezet egésze és különösen a szívizom számára hasznosak a vasat tartalmazó élelmiszerek: csirke, sertéshús, marhamáj, szezámmag, tengeri moszat, tengeri herkentyűk, tenger gyümölcsei.
A szakirodalom egy francia paradoxont ír le: a száraz vörösbor kis adagokban kifejtett pozitív hatását a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében. E tekintetben népszerűvé vált a bio élelmiszer-adalékanyag, a resveratrol. A resveratrol előnyeiről nem születtek meggyőző tanulmányok. A száraz vörösbor heti 1-2 alkalommal, kis adagokban (150 ml) történő fogyasztása egészséges szokásnak tekinthető, de nem tanácsos visszaélni az alkohollal, és a bor minőségét gondosan ellenőrizni kell.
A Q-10 koenzim pozitív hatásairól nincsenek meggyőző tanulmányok, de valószínűsíthető előnyöket leírtak. Ez egy természetes antioxidáns, amely megtalálható a marhahúsban, a szívben és a sertésmájban.